Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yapılar-2

Total
0
Shares

Geçen hafta ilk bölümünü yayyınladığım, dünyanın en güzel yapıları serimizin ikinci ayağını sunmak istiyorum.

Gerçekten inanılmaz çizgilere sahip, filmlerden fırlamışçasına ilginç, inanılmaz yapılarla çok şaşıracaksınız.

1- TERS PİRAMİD: Dünyanın en güçlü müzelerinden biri olan ve en önemli sanat eserlerini bünyesinde bulunduran paris’te ki Louvre Müzesi bünyesinde olan bu ters piramit dünyanın en ilgi çekici, merak edileni kitaplara konu olan ve üzerine birçok komplo teorisi yazılan yapılarından biridir.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-13

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-1

2- Guggenheim Museum: İspanya’da ki bu müze, çağdaş mimarinin en önemli öğelerinden biri olarak tarih sayfalarında ki yerini çoktan almış. Bilboa kentinde ki yapının şekli, ülkede düzenlene bir tasarım yarışmasının sonucunda ortaya çıkmış.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-2

3- Atomium Kulesi: Brüksel de bulunan bu bina, dünya fuarı için 1958 de inşa edildikten sonra kısa sürede şehrin sembolu haline gelmiş. Bir demir atomunun 165.ooo kere büyütülmüş hali bir şehir sembolu için gerçekten çok radikal.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-3

4- Lotus tapınağı: Hindistan’dan bir efsane ile birlikteyiz. Yeni Delhi’de bulunan bu eşsiz ibadethane, hinduların en büyük kutsal mekanlarından biri. nilüfer çiçeği şeklinde ve dokuz taraflı yuvarlak hatlı mimarisi ile tam bir şahaser.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-4

5- Burj al Arab Hoteli: Dubai’de İnşaası bittiği andan itibaren bütün dünyanın ilgi odağı olan ve mimari yapısıyla çekicilik yarışını uzun süre kaptırmayan, yapay bir ada üzerinde inşa edilmiş gemi yelkenini andıran bu hotel son 10 yılın en gözde mimari eserlerinden biri.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-6

5- La Sagrada Familia katedrali: İspanya Barcelona’da bulunan bu katedral gaudi’nin kreasyonu gerçekten çok eski. 1882 yılında inşşası halk tarafından başlandığı halde hala inşaatı bitmemiş ve tüm detaylarının tamamlanmasının 2026 yılını bulacağı tahmin ediliyormuş.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-7

7- Bulut Kapısı: , Chicago’da AT & T Plaza merkezinde bulunan bu ilginç mimari öğe sıvı civa damlasından esinlenilmiş. Turistlerin en gözde ziyaret noktalarından biri olan yapının etrafından tur atarken bulutların üzerinde dalaşıyormuş hissi veriyormuş.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-8

8- Walt Disney Konser Merkezi: Los Angeles’ta bulunan bu konser aktivite merkezi inanılmaz mimari yapısıyla yapısal bir heykel ve sanat eseri olma hedefi ile inşa edilmiş.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-9

9- Çarpık Evler: isveçli ressamların, masalsı illüstriyonlarından ve çizimlerinden esinlenilere Polonya’da inşa edilmiş çok ilginç ve şaşırtıcı evler bunlar.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-10

11- Graz sanat Evi: avusturya’da graz da bulunan bu müze binası ülkenin en büyük guru kaynaklarından biri. Sanata adanmış bir bina olarak gösterilen bina, halkla sanat arasında bir köprü olması amacı ile inşa edilmiş ve hedefine çoğunlukla ulaşmış.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-11

12- Burj halife: o bir dev, o bir tartışmasız lider. Dünyanın el yapımı en yüksek binasına bakıyorsunuz. Kullanılabilir 160 katı olan, 828 metrelik bir dev. Dubai’nin göz bebği bu yapı uzun süre yalnız başına liderlik koltuğunda kalacağı kesin.

olmeden-once-gorulmesi-gereken-yapilar-2-12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu dekorasyon trendlerini gördünüz mü?