Yüzen Ev

Yaz yaklaşıyor ya, bu aralar sulak bölgelerdeki veya yerdeki ev tipleri ve onların dekorasyonlarına takmış durumdayım. Su beni çekiyor sanırım.

Bugünkü konuğumuz konum olarak ayrıcalıklı bir yer seçilerek bayağı zor bir şekilde inşa edilmiş basit ama gösterişli bir villa. Son yıllarda hızla değişen küresel mevsim değişikliğine bağlı olarak zor bir yerde güç şartlar altında inşa edilmiş güzel bir tasarım ile karşı karşıyayız yine.

Zor şartlar diyoruz çünkü ev, iki gölü birbirine bağlayan bir kanalın tam üzerinde ve bundan dolayı mevsimlere bağlı olarak aydan aya değişen göl suyu seviyesi ve taşkınlar yüzünden su baskını tehlikesi sürekli bulunuyormuş. Bu dinamik değişimlere uyum sağlayabilmek için bulunduğu yerdeki suyun zeminine betondan yapılmış bir yüzey oluşturulduktan sonra çelik sütunlar üzerinde destekli bir şekilde monte edilmiş. Bu da yetmemiş gibi çelikten bildiğimiz kocaman dubalar hemen evin altına yerleştirilerek suyun yükseldiği zamanlarda dubaların üzerinde yüzmesi sağlanmış. Ama dalgalanmaya karşı bir sistem bulamadıkları için deniz tutanlara pek tavsiye etmiyoruz. Çok cesurca planlanmış bir olay helal olsun.

Bulunduğu bölgenin doğal yaşam alanı olduğundan bolca görülen ısı yalıtımı konusunda çok başarılı olduğu bilinen sedir ağaçlarından faydalanılarak dış cephesinde sedir şeritler kullanılmış. Şeritler arasında bırakılan boşluklar ise, rüzgar basıncını azaltmak ve ısı kaybını önlemede yardımcı olmak amacı ile yapılmış.

Bu zarif barınak; doğal çevresinin yanında, sıra dışı tasarımı ve çevre projesi ile uyum sağlayarak, bu coğrafyaya benzer bir yerde arsa sahibi olan ve tasarım problemi yaşayan kesime tasarım çözümü olması ümidi ve iyi bir hafta sonu dileğiyle.