Yüzen Ev

Total
0
Shares

Yaz yaklaşıyor ya, bu aralar sulak bölgelerdeki veya yerdeki ev tipleri ve onların dekorasyonlarına takmış durumdayım. Su beni çekiyor sanırım.

Bugünkü konuğumuz konum olarak ayrıcalıklı bir yer seçilerek bayağı zor bir şekilde inşa edilmiş basit ama gösterişli bir villa. Son yıllarda hızla değişen küresel mevsim değişikliğine bağlı olarak zor bir yerde güç şartlar altında inşa edilmiş güzel bir tasarım ile karşı karşıyayız yine.

Zor şartlar diyoruz çünkü ev, iki gölü birbirine bağlayan bir kanalın tam üzerinde ve bundan dolayı mevsimlere bağlı olarak aydan aya değişen göl suyu seviyesi ve taşkınlar yüzünden su baskını tehlikesi sürekli bulunuyormuş. Bu dinamik değişimlere uyum sağlayabilmek için bulunduğu yerdeki suyun zeminine betondan yapılmış bir yüzey oluşturulduktan sonra çelik sütunlar üzerinde destekli bir şekilde monte edilmiş. Bu da yetmemiş gibi çelikten bildiğimiz kocaman dubalar hemen evin altına yerleştirilerek suyun yükseldiği zamanlarda dubaların üzerinde yüzmesi sağlanmış. Ama dalgalanmaya karşı bir sistem bulamadıkları için deniz tutanlara pek tavsiye etmiyoruz. Çok cesurca planlanmış bir olay helal olsun.

Bulunduğu bölgenin doğal yaşam alanı olduğundan bolca görülen ısı yalıtımı konusunda çok başarılı olduğu bilinen sedir ağaçlarından faydalanılarak dış cephesinde sedir şeritler kullanılmış. Şeritler arasında bırakılan boşluklar ise, rüzgar basıncını azaltmak ve ısı kaybını önlemede yardımcı olmak amacı ile yapılmış.

Bu zarif barınak; doğal çevresinin yanında, sıra dışı tasarımı ve çevre projesi ile uyum sağlayarak, bu coğrafyaya benzer bir yerde arsa sahibi olan ve tasarım problemi yaşayan kesime tasarım çözümü olması ümidi ve iyi bir hafta sonu dileğiyle.

Bu dekorasyon trendlerini gördünüz mü?

Sallanan Yatak

İşte huzur ve konforuyla huzur vereceği garanti bir tasarım “Sallanan Yatak“. Hem iç hem dış mekanlar için tasarlandığını öğrendiğimiz yatağımızın tasarımının sizi aldatmasına izin vermeyin. Dinlenme zamanlarında tatlı tatlı sallanması…
içeriği görüntüle

Kadınlar ve Silahlar

Bu aralar ev dekorasyonlarına takmış durumdayım. Ev dekorasyonlarının en önemli parçalarından biri sahip olduğumuz kişisel  hobilerdir.  Herkesin hobileri vardır. Bazılarımızın birçok hobisi olduğu kesin.  Dünyadaki en önemli, gelişmiş ve pahalı hobilerin başında  ”Silah…
içeriği görüntüle