Evin havasını değiştirmenin 15 pratik yolu

Total
0
Shares
Evin havasını değiştirmenin 15 pratik yolu
Evin havasını değiştirmenin 15 pratik yolu

1. Aydınlatma oyunu
Bazen sadece aydınlatma modeliyle oynayarak bile bir odanın havasını değiştirebilirsiniz. Yerden yükselen ışık her zaman daha iyidir. Küçük küçük çok sayıda ışık kaynağı farklı versiyonlar yaratabilmeyi sağlar.

2. Aynanın faydaları
Doğru yere konduğunda ışığı artırır, mekânı derinleştirir. Hele geometrik kesilmiş farklı aynalarla çok çeşitli göz oyunları yaratılabilir. Fazlası zarar diyelim.

3. Geri dönüşüm modeli
Bu işe çok para da harcamak istemiyorsunuz, değil mi? Biraz yaratıcılık, biraz sabır gerekli. Bir meyve sandığını sehpaya dönüştürebilir, pet şişelerden abajur yapabilirsiniz. Hem havalı hem de ucuz bir yöntem.

3. Yastık sorunsalı
Koltuğun üstüne köşe yastığı yığma işini ilk kim, ne zaman bulmuş bilinmez. Şık duruyor mu? Duruyor. İşe yarıyor mu? Yarıyor. Her zaman mı? Hayır!

4. Sanatsal doping
Orijinal tablo satın almak maliyetli bir iş olabilir. Ama genç sanatçıları takip etmek, onların işlerini satın almak onlara destektir. Ayrıca sandığınız kadar pahalı da değildir. Bu da bana uymaz diyorsanız, iyi bir röprodüksiyonu duvarınıza asmaktan çekinmeyin. Evinizi sanatsız bırakmayın.

5. Mum dikmek
Mum dünyası giderek çeşitleniyor. Renk, model, koku namına ne ararsanız var. “Sehpanın üstündeki mumu bir kez olsun yaktın mı?” derseniz, evet, işlevsellik kısmı tabii ki sorunlu. Ama dekorasyon biraz da böyle bir şey.

5. Eskici kolajı
Antikacı ayrı bir dünya, hem öyle bir zevkinizin hem de bu işe ayıracak paranızın olması gerekiyor. Ama eskiciden alınacak bir eski tahta bavul, bir dikiş makinesisehpası, bir kenarı kırık abajur girdiği odalarda ruh değişimi yaratacaktır. Vintage olduklarını her fırsatta dile getirirseniz müthiş bir dekorasyon trendsetter’ı olabilirsiniz.

6. Saçma çerçeveler
Sevdiğiniz bir kitaptan bir sayfa, acayip bir çikolata ambalajı, garip bir gazete kupürü… Akla ilk anda gelmeyecek şeyleri çerçeveleyip duvarınıza asmak, emin olun sadece size özel hava yaratır.

7. Banyo muhafazakârlığı
Hem renk hem dekorasyon açısından insanların farklılıklara en az cesaret ettiği yer banyodur. Niye banyo duvarına tablo asılmasın, niye saçma bir abajur sallandırılmasın, niye küçük bir kitaplık kurulmasın, niye duvarlar dergi kırpıklarıyla kolajlanmasın? Hem otururken sıkılmaz insan.

8. Canlı çiçek katkısı
Evin tarzı, koltuğun rengi, perdenin modeli ne olursa olsun, çiçek ruh katar, canlandırır, tazeler. Ama üstünde damla taklidi olan plastiklerden uzak durmak şart.

9. Feng Shui dalgası
Köşelere aydınlatma, ev tekstilini düz renklerden seçmeye, kırmızı ve sarıyı bol bol kullanmaya, bitkilerle huzuru bulmaya çalışırken yaşam enerjinizi tüketecek kadar yorulabilirsiniz. Bir de Feng Shui’de giriş kapısı tuvaletin yanına gelmemeli, misafirler sifonun suyu gibi akar gider gibi kurallar var. Artık kapıyı mı sökersiniz tuvaleti mi karar verin.

10. Badananın büyüsü
O kadar ağır mesaili işten söz ettik ama çok basit bir yol da var: Evde her şey yerli yerinde kalsa da duvarların rengi bir anda bütün havayı değiştirir. Üç gününüzü ayırıp evinizi yeniden döşemiş gibi neşeyle boya kokusunu içinize çekebilirsiniz.

11. Raftan korkma
Yeni model mutfaklar her şeyi dolaplamak, ortada hiçbir şey bırakmamak mantığı üzerine kurulu. Temizlik açısından anlamlı olabilir ama o kompartıman havasına da mahkum kalmayın. En azından bir tane açık rafınız olsun, desenli tabaklarınızı, güzel çaydanlıklarınızı, saçma kupalarınızı dizin.

12. Fayans çeşitliliği
Mutfağınızı, banyonuzu sıradanlaştıran o akıllı uslu ve hepsi birbirinin aynı fayanslar olabilir. Değiştirmeye zaman ve bütçe ayırdıysanız farklı desenlerden bir kolaj yapmayı, bordür atmayı ya da sadece fayanslarla bir desen yaratmayı deneyebilirsiniz. O kadar zor değil, biraz cesaret.

13. Koridoru kullanın
Bir koridoru sadece bir odadan diğerine geçiş maksatlı kullanmak yer israfıdır. Kitaplığınızı çıkarın, ayakkabılarınızı dizin, CD’leri, plakları raflayın. Koridora yayılmak odaları ferahlatır.

14. Retro tekno
Eski bir radyo, VHS video, 60’lardan kalma buzdolabı, siyah-beyaz mini bir televizyon, hatta ilk cep telefonlarından bir numune… Tarihten silinmiş teknolojik alet edevat havalı bir dekorasyon nesnesine dönüşebilir, unutmayın.

15. Saksı şenliği
Mevsim de geldi. Varsa balkonunuza, yoksa ev içine çiçek dikebilirsiniz. Fakat sırrımız, piyasada satılan düz plastik saksılardan kaçınmak, mesela eski tencerelere, konserve tenekelerine, ilgisiz kutulara dikmek. Delik açamıyorsanız dibine çakıl taşı koyun, araları su tutsun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mühendislik harikası binalar

Yorumlayacak, uzun uzun düşünecek, eleştiri yapabilecek, şurası şöyle, burası böyle olmamış diyebilecek, yok bu moda değil, trendlerin gerisinde veya ilerisinde loans-cash.net diye eleştiremeyeceğimiz mühendislik harikası bu binaları yapanları ayakta saygıyla…
içeriği görüntüle

Sallanan Yatak

İşte huzur ve konforuyla huzur vereceği garanti bir tasarım “Sallanan Yatak“. Hem iç hem dış mekanlar için tasarlandığını öğrendiğimiz yatağımızın tasarımının sizi aldatmasına izin vermeyin. Dinlenme zamanlarında tatlı tatlı sallanması…
içeriği görüntüle