Odalarınızın ışığını artırmanın sırrı

Total
0
Shares
Odalarınızın ışığını arttırmanın sırrı
Odalarınızın ışığını arttırmanın sırrı

Evlerin vazgeçilmez dekorasyon ürünleri arasında yer alan aynalar, doğru kullanıldığında bulunduğu mekanı daha farklı ve ışıklı hale getiriyor. İç mimar Elif Kınıkoğlu yaptığı yazılı açıklamada, ışığın yüzde 100’e yakın kısmını yansıtan aynaların güzelliğin olduğu kadar dekorasyonun da önemli bir parçası olarak kullanıldığını belirtti.

Aynaların yaşanılan mekanları farklı kılan ve kullanıldığı yerin havasını anında değiştiren en önemli unsurlardan biri olduğunu ifade eden Kınıkoğlu, aynaların doğru kullanma yöntemlerini şöyle sıraladı:

”Evin en geniş odası olan salonda genellikle yeterli ışık sağlanamaz. Pencere karşısındaki duvara asılacak bir ayna ile odadaki ışığı iki katına çıkarabilirsiniz. Orta sehpanızı ya da yan sehpanızı tamamen ayna ile kaplatarak küçük ışıltılar sağlayabilirsiniz. Duvarlara asacağınız aynalı apliklerle ışık oyunları oluşturabilirsiniz. Yatak odasında aynanın konulacağı yere dikkat edilmeli. Boydan boya aynalar veya birden çok çerçevesiz ayna zengin bir görüntü sunar.”

Kınıkoğlu, yemek odalarında, yemek masalarının olduğu duvara ayna asarak, avizenin yansıması ile ortama gösteriş katabileceğini belirterek, tavanda, avizenin çıkış noktasında kullanılacak bir aynanın, hem tavanı olduğundan yüksek göstereceğini hem de farklılık oluşturacağını söyledi.

Çocuk odalarına ayna seçerken eğlenceli ve dekoratif olmasının yanı sıra, plastik çerçeveli ve köşeleri keskin olmayan modellerin tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Kınıkoğlu, ”Aynayı asarken çocuğunuzun boyuna göre yüksekliğini ayarlamalısınız. Koridorlara yan yana yerleştirilen bir grup ayna, koridorun dar ve karanlık görünmesini engelleyecektir. Aynalar üretici bir anlayışla kullanıldığında dar, şekilsiz ve loş mekanlara bile yepyeni boyutlar katar. Bu gibi dar alanlar için püf nokta aynanın, güzellikleri çoğaltacak şekilde yerleştirilmesidir” dedi.

Kınıkoğlu, evin girişinde kullanılan aynaların içeri giren ışığı yansıtarak mekanı aydınlatacağını ifade ederek, aynaların dar ve karanlık olan girişleri daha ferah gösterdiğini söyledi.

Kaynak: İHA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sallanan Yatak

İşte huzur ve konforuyla huzur vereceği garanti bir tasarım “Sallanan Yatak“. Hem iç hem dış mekanlar için tasarlandığını öğrendiğimiz yatağımızın tasarımının sizi aldatmasına izin vermeyin. Dinlenme zamanlarında tatlı tatlı sallanması…
içeriği görüntüle